7 Ocak 2012 Cumartesi

Anlatımlı Eldiven ve Bere Modeli                                 Önce bere yapımını anlatalım.Bere ve eldiven sayıları 6-7 yaş içindir. 

 BERE YAPIMI:
                                                  4 numara tığla 8 zincir çekip içine 9 kutucuk yapıyoruz.

                                   
 
                  Örneği kurmak için önce iki kutu yapıyoruz,aralar 2 zincir olacak.Sonra 3 dolgu yapıyoruz.


          
           3 dolgu yaptık sonra örgüyü ters çevirip 1.dolgu yaptığımız yere batıp tek seferde çekiyoruz.
 

       
      Sonra yine 2 kutu yapıp örneği tekrarlıyoruz.Bu şekilde 15 sıra örüyoruz aralarda artırmada yapın.En son bitiminde kenarlarına sıkı iğne yapın.Süslemek için ister örgü çiçek ister hazır çiçek kullanabilirsiniz.

ELDİVEN YAPIMI:
    
     35 zincir çekip iki uçunu birleştirdim.Üzerine 16 kutu yapıp uçlarını birleştirdim.Bundan sonra öreceği örgü yuvarlak olacak.Sonra berede olduğu gibi örneği kurdum.Önce 2 kutu yaptım sonra3 dolgu geridönüp1. dolguya batıp tek seferde çıktım.Sonra yine 2 kutu 3 dolgu örnek bu şekilde devam ediyor.5 sıra yaptıktan sonra baş parmak için boşluk bırakacağız.Resimde 1 yazan yeri 5 zincir çekip birleştiriyoruz.


       Üzerine 1 sıra ördükten sonra 5 zincir çektiğimiz yeri resimdeki gibi örüyoruz.Fiyonk şeklinde oluyor.Sonra örgümüze 2 sıra daha örnek yapıp eldiveni bitiyoruz.En son olarak sıkı iğne çekiyoruz.       Bu pembişler benim; bere aynı şekilde yapılıyor .Sıra sayısını ördükçe kafanıza ölçerseniz daha iyi olur.Çünkü kimi bereyi kısa seviyor kimi uzun.Eldiven sayıları:37 zincir çekip iki uçu birleştirdim. üzerine 37 birit yaptım.Sonra16 kutu yaptım.Sonra örneği kurup 4 sıra örüp başparmak için boşluk yapıp 6 sıra daha örüp eldiveni bitirdim.Son sırada sıkı iğneyi unutmayalım.Yoksa çabuk bollaşır eldivenimiz.

      
              Bu takımda arkadaşım için Hediye Ördüm.Aslında çok canlı siyah ve lame siyahla ördüm ama yağmurlu havada bu kadar çekebirdim.O kadar poz çektim aralarında en iyi buydu:((

Hiç yorum yok: